X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

ElasticSearch Nedir, Avantajları Nelerdir

AnasayfaHaberiniz Olsun.ElasticSearch Nedir, Avantajları Nelerdir

İnternet, içerisinde milyonlarca bilgi barındıran bir platformdur. Bu platform içerisinde kimi bilgiler belirli bir düzene sahipken kimi bilgiler ise dağınık bir şekilde yer almaktadır. Çünkü internette bilgiler çok hızlı bir şekilde akmaktadır. Dağınık halde yer alan bilgiler tek başına bir anlam ifade etmediğinden dolayı belirli bir düzene sokulması gerekmektedir. Bu sayede ihtiyaç halinde bu verilere kolayca erişilerek kolaylıkla faydalanılabilmektedir. ElasticSearch sistemi, gerekli olan tüm bilgileri belirli bir düzene sokarak yapılan araştırmalarda işletmelere kolaylıklar sağlayan özel bir arama motorudur. Java tabanlı ve açık kaynak kodlu olma özelliğine sahip bu arama motoru Apache Lucene altyapılıdır. Metin bazlı bir arama motoru olması nedeni ile son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinden yapılan arama işlemleri anında indeks listesine göre sınıflandırıldığı ve kaydedildiğinden dolayı yeniden yapılacak aramalarda sonuçlara erişim daha hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

ElasticSearch Özellikleri Nelerdir?

ElasticSearch, birbiri ile ilişki içerisinde bulunan bir sistem değildir. Esnek bir yapıya sahip olması nedeni ile kolay bir kullanıma sahiptir. Birleştirme gibi işlemler gerçekleştirilmesine izin vermemektedir. Ayrıca alt sorgulamalara da izin vermemektedir. Gerçek zamanlı verilerin analizini sağlamaktadır. Uygulanacağı sisteme kurulumu son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Veri aktarma işlemi hızlı ve başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. İndexs listesi oluşturma özelliğine sahiptir. Logstash gibi araçlarla birlikte kullanıma uygundur. ElasticSearch kolay konfigürasyon özelliğine sahiptir. High availability (yüksek erişilebilirlik) özelliği sayesinde kendi içerisinde üst seviyede bir performansa sahiptir. Tüm programlamalara entegre edilerek kullanılabilmektedir.

ElasticSearch İçerisinde Yer Alan Bazı Temel Kavramlar

ElasticSearch içerisinde kullanılan bazı önemli kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramların detaylı olarak bilinmesi arama motorunun daha seri kullanılmasına fayda sağlamaktadır. Kavramları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Type: Veri tabanında yer alan tablolara verilen addır. ElasticSearch içerisinde çok sayıda yer almaktadır.
  • Mapping: Verilerin hangi tip olduğunu göstermektedir.
  • Field: Veri tabanı içerisinde yer alan alanları ifade etmektedir.
  • Indice: İndexs dosyalarına verilen genel isimdir.
  • Cluster: Verileri bir arada tutan kümelere verilen addır.
  • Document: ElasticSearch içerisinde çok sayıda satır bulunmaktadır. Bu satırlara document denilmektedir.

 

ElasticSearch Kullanımının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

ElasticSearch, işletmelere birbirinden farklı pek çok alandan fayda sunmaktadır. Bu faydalar sayesinde işletmeler pazarlama ve strateji alanlarında büyük kazançlar elde etmektedir. ElasticSearch arama motorunun sunmuş olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Kolay kullanım
  • Ücretsiz eklenti
  • Hızlı kullanım
  • Veri depolama

 

Kolay Kullanım Avantajı

Sistem oldukça basit bir arama yüzüne sahip olduğundan dolayı herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Herhangi bir ek bilgiye gereksinim duyulmamaktadır. Bu nedenle herkes tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca her sistemde kullanıma uygundur. Kolay ve pratik bir kurulumu bulunmaktadır.

Ücretsiz Eklenti Avantajı

Eklentiler yapacağınız işlemlerde büyük fayda sunan araçlardır. Kimi sistemlerde bu araçlardan faydalanabilmek için ciddi bütçeler ödemek gerekmektedir. Fakat ElasticSearch içerisinde kullanılacak olan eklentilere ek ücret ödemek gerekmemektedir. Çünkü tüm eklentiler ücretsiz olarak elde edilebilmektedir. Bu sayede sistem zenginleşmekte ve kullanımı daha zevkli bir hal almaktadır.

Hızlı Kullanım Avantajı

Zamandan tasarruf, bilgiye ihtiyaç duyan işletmeler açısından son derece önemli bir detaydır. ElasticSearch, yapmış olduğu tüm aramaları düzenli olarak kayıt altına alıyor olması ve dağınık verileri hızlı bir şekilde bir araya getirebiliyor olması nedeni ile kullanıcılarına hızlı bir kullanım avantajı sunmaktadır.

Veri Depolama Avantajı

Veri depolama avantajı sayesinde ihtiyaç duyulan tüm verilere anında erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek veri kaybı gibi durumların önüne de kolaylıkla geçilmektedir.


Hosting Billing Automation by WISECP
Top